Ekonomi

1000’e yakın Gazzeli tedavi için Türkiye’ye getirilecek

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail saldırıları nedeniyle sağlık hizmetlerine erişemeyen Gazzelilerle ilgili dün gece Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdel Gaffar ile görüşme yaptığını belirtti.

Toplantıda birçok önemli konuda mutabakata vardıklarını belirten Koca, şöyle konuştu:

“Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nde tedavi gören ve faaliyetlerine son vermek zorunda kalan kanser hastaları başta olmak üzere, tarafımıza daha önce bildirilen ve acil tedaviye ihtiyaç duyan 1000’e yakın hasta ve yaralının Mısır’a ulaştırılması amacıyla; Refah Sınır Kapısı.” “Çalışmalarımız devam ediyor. Daha sonra kanser hastalarının ve acil durumda olanların ambulans uçaklar ve gemi hastanesi aracılığıyla ülkemize nakledilmesi planlanıyor.”

Gemilere izin verildi

Koca, bu hayati gelişme için gerekli çalışmaların planlanması ve yürütülmesi konusunda Ghaffar ile fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

Toplantıda Ghaffar’ın değerli bir bilgi daha paylaştığını belirten Koca, şunları kaydetti:

Türkiye’nin Gazze’deki yaralıların tedavisinde kullanılmak üzere Mısır’a göndermek istediği sahra hastaneleri ve ambulansların sevkıyatı için sularımızda tutulan ve her an konuşlandırılabilecek iki gemimize izin verildi. Mısır limanlarına girmek.

Gazzeli kardeşlerimizin tedavisine yönelik Sayın Bakanımızla kurduğumuz bu yakın ve unutulmaz işbirliğinin, Mısır ile ülkemiz arasında sağlık alanında mevcut işbirliğine de ivme kazandıracağına olan inancımızı artırdı. Gazze’de hasta ve yaralılara şifa olabilmek insanlık için büyük bir nimettir.”

focahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu