Ukrayna

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kiev’e geldi: Ziyareti önceden duyurulmadı

Amerikan basınının haberine göre, ABD Dışişleri Bakan Antony Blinken, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e önceden duyurulmadan bir diplomatik misyonla geldi.

Blinken’in burada ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Ukrayna’nın savunmasına ve uzun vadeli güvenliğine bağlılığını vurgulaması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, basına yaptığı açıklamada, Blinken’in Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Başbakan Denis Şmıgal ve Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ile görüşeceğini söyledi.

Görüşmeler sırasında savaş alanındaki durum, ABD’nin yeni yardım paketinin mevcut durum üzerindeki etkisi ve Washington’un Kiev’e verdiği destekle ilgili uzun vadeli taahhütleri değerlendirilecek.

Blinken’in, iki günlük ziyareti sırasında bir araya geleceği Ukraynalı yetkili ve aktivistlere “güçlü bir güven sinyali” vereceği ifade edildi.

Polonya’dan Ukrayna’ya giden trende Blinken ile birlikte seyahat eden üst düzey bir ABD’li yetkili, yeni yardım paketi kapsamında toplar ile hava savunma ve uzun menzilli füzelerin artık Kiev’e ulaştırıldığını dile getirdi.

haber-turhal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu