Haber

ABD’de Kimyasal Yüklü Tren Kazasından Etkilenen Kasaba Halkı Yetkililerden Yanıt Bekliyor

WASHINGTON, 17 Şubat (Xinhua) — Vinil klorür de dahil olmak üzere tehlikeli maddeler taşıyan bir trenin Ohio’daki Doğu Filistin kasabasında raydan çıkarak yangına neden olmasından yaklaşık iki hafta sonra, bölge sakinleri bir lisedeydi. spor Salondaki yetkililerle görüşmeye geldi. Çarşamba günü yapılan toplantıda halk, sorularına yanıt aradı.

Geçen hafta tahliye kararının kaldırılmasının ardından evlerine dönebilen mahalle sakinleri, gözlerinin yandığını, evcil hayvanlarının hastalandığını ya da su yollarında ölü balıklar olduğunu bildirerek, olayın nasıl yönetildiğine ilişkin sorularının yanıtlanmasını istedi. ve bu kimyasallara maruz kalmanın etkileri.

Bir bayan, “Havada veya suda hiçbir şey yoksa insanlar neden hastalanır?” diye sordu. diye sordu.

Başka bir sakin, “Bu, tıpkı bizimki gibi binlerce topluluğun başına gelmiş olabilir. Biz sadece anlamaya çalışıyoruz. Sadece cevaplar istiyoruz” dedi.

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’na göre, trendeki 38 vagon yangında raydan çıktı ve diğer 12 vagon da hasar gördü.

Muhtemel bir patlamanın dehşetiyle, bölgede yaşayan yüzlerce kişi bölgeden tahliye edilirken, sürekli bir klor kokusu mürettebatın patlamaları kimyasalı serbest bırakmak için yönlendirmesine, havaya zehirli ve potansiyel olarak ölümcül duman bulutları salmasına neden oldu.

Beyaz Saray Perşembe günü yaptığı açıklamada, doğu Filistin kasabası Ohio’da yaşayanların trenin raydan çıkması konusunda endişelenmeleri gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Soruları var. Her şey anlaşılabilir,” dedi.

Beyaz Saray’da gazetecilere konuşan Jean-Pierre, raydan çıkan trenin sahibi ABD’li demiryolu şirketine atıfta bulunarak, “Bunun üstesinden birlikte geleceğiz. Norfolk Southern’dan hesap soracağız” dedi.

Ohio Valisi Mike DeWine Perşembe günü Twitter’da, Doğu Filistin kasabasında federal yardıma duyulan ihtiyacı görüşmek üzere Beyaz Saray ile bir araya geldiğini duyurdu.

ABD Çevre Koruma Dairesi Perşembe günü yaptığı bir güncellemede, 486 evin denetiminin tamamlandığını ve belediye kuyu örneklerinden alınan test sonuçlarının “rastgele su kalitesinde dalgalanma göstermediğini” kaydetti.

Norfolk Southern, kazara ihmal iddiasıyla en az dört toplu davayla karşı karşıya.

Norfolk Southern Corporation’ın Başkanı ve CEO’su Alan Shaw, Perşembe günü Doğu Filistin toplumuna yazdığı bir mektupta, “Hala cevaplanmamış birçok soru olduğunu biliyorum. Yorgun olduğunuzu biliyorum. Endişelendiğinizi biliyorum.”

patnos-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu