Teknoloji

Ankara Yakınlarında Kurulacak Ülkemizin En Yüksek Uzay Gözlemevi’nden İlk Görüntüler Görenleri Heyecanlandırdı

VISIOTT Kurucusu ve Genel Müdürü Emre Özden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ankara yakınlarında kurulacak ve ülkemizin en yüksek uzay gözlemevi olacak merkezin ilk görüntülerini paylaştı.

Türkiye, birbirinden değerli bilim merkezleriyle uzay çalışmalarında yeni adımlar atmaya devam ediyor. Yurdun dört bir yanında kurulan gözlemevleri yeni keşifler yaptıkça hepimizi gururlandırıyor.

Gözlemevlerinde teleskop ve kameralarla uzaydaki hareketler izlenir. Bulgular uzay araştırmalarında yeni keşiflere ışık tutuyor.

Bu nedenle çok değerli olan bu bilim merkezleri ülkemizde çok az yerde bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Rasathane Uygulama ve Araştırma Merkezi, TÜBİTAK Ulusal Rasathane (TUG), Ege Üniversitesi Rasathane Uygulama ve Araştırma Merkezi gibi bilimsel çalışmaların yürütüldüğü yerlere bir yenisi daha eklendi.

Kampüs olarak Ankara’ya en yakın rasathane olacak yeni rasathane Beypazarı’nda kuruluyor. aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek merkezlerinden biri olacak.

VISIOTT Kurucusu ve Genel Müdürü Emre Özden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Birkaç ay önce söz vermiştim, paylaşıyorum. İngilizler satmak istemedi, yaparız dedik, yaptık.”

Ülkemiz yüksek uzay rasathanesinin kubbe tasarımı, imalatı ve montajı tamamlanmıştır. Şimdi otomasyon, teleskoplar ve diğer astronomik ekipmanları bir araya getirme zamanı.

Özden ayrıca, şu anda yapılacaklar bitmemiş olsa da hepsi tamamlandığında uzay çalışmaları ve gökyüzü gözlemleri için konutun kapısının herkese açık olacağının altını çizdi.

İşte yeni gözlemevinin ilk görüntüleri:

Özden’in paylaşımına göz atmak isteyenler için buraya bırakıyoruz.

Görenler heyecanlarını gizleyemediler.

“Hollanda’da insanlar kendi bahçelerinde gözlemevleri kurarlar.”

“O zaman burada gökyüzünü izlemeyi hayal edelim.”

“Açılışı buradan duyuracağım, gökyüzünü seven herkesi bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu