Ekonomi

Aselsan bu yıl 26.5 milyar lira teslim edecek

Türkiye’nin stratejik savunma ve güvenlik ihtiyaçları, uzman bir tedarik kurumu olan SSB aracılığıyla karşılanmaktadır. Güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarının maksimum yerellik ile karşılanabilmesi için sektördeki ana ve taşeron firmalara çeşitli sorumluluklar verilmektedir.

ASELSAN, bu çalışmalarda değerli bir rol üstlenirken, geçmişten gelen bilgi ve tecrübesiyle sadece savunma teknolojileri alanında değil, sivil alanda da çözümler üretiyor. ASELSAN, sahip olduğu kabiliyetler itibarıyla Türk savunma sanayisinin en değerli “ana yüklenicileri” arasında yer almaktadır.

En büyük öğe hava ve füze savunma sistemi

Geliştirdiği teknolojilerle uzun yıllardır savunma sanayisinin en güçlü üreticilerinden biri olan ASELSAN, SSB ile uzun yıllardır birçok anlaşmaya imza attı.

ASELSAN ile 2022 yılı ve öncesinde SSB ortasında oluşturulan ve 2023 teslim tarihi olan 26 milyar 547 milyon liralık çeşitli sipariş siparişleri var. En büyük kalemi “hava ve füze savunma sistemleri” oluşturuyor bu yıl yapılacak toplam teslimatların 3 milyar 726 milyon lirası. Hisar projeleri kapsamında Hisar-A+ ve HİSAR-O+ sistemlerinin tesliminde görev alan ASELSAN, milli uzun menzilli hava savunma çözümü Hendek Projesi’ne de katkı sağlıyor.

ASELSAN’ın “hava ve füze savunma sistemleri” alanındaki incelemeleri arasında, 35 milimetrelik hava savunma top sistemleri, atış idare cihazı ve modernize edilmiş çekili top sistemi, Yakın Saha Hava Savunma Sistemi Gökdeniz, Göker 35 milimetre Çok Maksatlı Silah Sistemi, Korhan Yeni Nesil Hafif Zırhlı Silah Sistemi gibi bir takım eserler bulunmaktadır. Bunu 2 milyar 203 milyon lira ile “kara ve silah sistemleri”, 1 milyar 134 milyon lira ile “kara savunma sistemleri” ve 895 milyon lira ile “hava savunma sistemleri” izledi.

2023 yılında öngörülen yüksek satış adetleri nedeniyle, ASELSAN ile SSB’nin ortasında bir hesap dönemi içindeki fiyatların, satış süreçlerinde elde edilen ciroya oranının, kamuya açıklanan son yıllık mali tablolara göre yüzde 10’un üzerine çıkar.

mengenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu