Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 85,87 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 85,87 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 87,91 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 85,57 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:42’ye göre yüzde 0,35 artarak 85,87 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 80,34 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi yükselişte piyasalardaki azalan arz ve talep dalgalanmaları etkili oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de Kovid-19 tedbirlerine yönelik protestoların ardından birçok büyük şehirde salgın tedbirlerini optimize edecek adımların atıldığı görülüyor. Bu durum, ülke ekonomisine ve petrol talebine ilişkin endişeleri hafifletirken, fiyatları yukarı yönde destekliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC üyesi olmayan bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin dün yapılan toplantıda mevcut üretim seviyesini sabit tutması, küresel petrol arzına ilişkin dalgalanmaları hafifletirken, fiyatlardaki artış.

5 Ekim’de grup, günlük petrol üretimini Kasım ayına göre 2 milyon varil azaltmaya karar verdi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman da mevcut üretim kesintisinin 2023 sonuna kadar devam edeceğini ancak arz-talep dinamikleri doğrultusunda daha fazla kesinti yapmaya hazır olduklarını yineledi.

Teknik olarak Brent petrolde 87,17-88,67 dolar aralığının direnç, 85,67-84,17 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu