Ekonomi

Citi: Uzun Süreli Piyasa Pozisyonları ABD Hisse Senedi Geri Çekilmesini Yoğunlaştırabilir

Citigroup’un finansal analistlerinin haftalık raporuna göre, halihazırda zarar eden ABD hisse senetlerine yapılan yüksek miktardaki yatırım, piyasa üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskıya neden olabilir.

Analistler çalışmalarında, S&P 500 endeksindeki 52 milyar dolar değerindeki yatırımların kayıplarla karşı karşıya olduğunu ve bu yatırımların %88’inin iyi performans göstermediğini, bunun da piyasanın istikrarı için bir tehlike oluşturabileceğini belirtti.

“S&P’deki bu yatırımların satışı çoğunlukla kar realizasyonu için yapıldı, ancak kalan yatırımlar ortalama olarak %0,8’lik bir kayıp gösteriyor” dediler.

Finans uzmanları, “Eğer piyasa düşmeye başlarsa, halihazırda değer kaybetmekte olan önemli miktarda yatırım nedeniyle aşağı yönlü hareket daha hızlı ve daha önemli olabilir” diye ekledi.

Avrupa’da, Euro Stoxx 50 endeksindeki yatırım stratejileri ABD piyasasına kıyasla daha yavaş kötüleşiyor, ancak genel görünüm olumsuz olmaya devam ediyor ve son işlemler çoğunlukla yeni açığa satış pozisyonları açmak ve uzun süredir devam eden yatırımları tasfiye etmekten oluşuyor. Buna karşılık, borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) girişler güçlü olmaya devam ediyor.

Çin’de de piyasa görünümü benzer şekilde olumsuz olup, A-hisse yatırımlarından kayda değer çıkışlar ve devam eden çok sayıda uzun yatırımın zarar görmesi, olumsuz eğilimin gelecekte güçlenebileceğine işaret etmektedir.

“Son üç hafta boyunca Hang Seng endeksinde neredeyse hiç önemli yatırım akışı olmadı ve genel yatırım duruşu yavaş yavaş nötr bir konuma geçti. Bununla birlikte, Kore Bileşik Hisse Senedi Fiyat Endeksi (Kospi) birkaç seans kar realizasyonu yaşadı ve yatırımcılar yeni açığa satış pozisyonları da başlattı. Bu durum, daha önce kısmen olumlu olan net yatırım pozisyonunun hızla zayıfladığını ve Nisan ayı için piyasa duyarlılığının kesinlikle daha olumsuz olduğunu göstermektedir.”

Bu makale yapay zeka teknolojisi kullanılarak üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir finans editörü tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

orta-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu