Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı depremle ilgili Dezenformasyon Bülteni yayınladı

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu tarafından Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlere ilişkin 24-25 Şubat tarihli Dezenformasyon Bülteni yayınlandı.

Bültende yalanlanmasına rağmen 18-19 Şubat tarihli dezenformasyon bülteninde bazı yayın organları hala “Depremde yıkılmayan Elbistan Belediye binası hafif hasar görmesine rağmen yıkıldı, resmi belgeleri kaldı” deniyor. enkaz altında.” Tartışmanın aldatıcı bir biçimde kamuoyuna servis edilmeye devam edildiği belirtildi.

Elbistan Belediye binasının 6 Şubat’ta meydana gelen depremden ağır şekilde etkilendiğine dikkat çekilirken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tespit sonucunda binanın kullanılamaz hale geldiği belirlendi. ağır hasar gördü.

Bültende binaya girmenin yüksek risk oluşturduğu belirtilirken, mevcut binanın bir an önce yıkılmasına karar verildi. Arşivin dijital ortamda da olduğu bildirildi.

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Hasandağı’nda volkanik faaliyet başladı” iddialarının doğru olmadığı, Hasandağı ve Tuz Gölü fay zonunun anlık olarak toplam 5 GPS istasyonu ve farklı cihazlarla izlendiği rastgele bir volkanik yer yer alıyor. sensörler, TÜBİTAK ve AFAD tarafından desteklenen proje desteğiyle. Hareketliliğin veya olumsuz durumun konuşmanın konusu olmadığı vurgulandı.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Suriyelilere aylık 10 bin liralık nakit yardım kuyruğu dağıtıldı” tezinin de gerçekçi olmadığı belirtildi. Bültende, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde kurulan Tayvan Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi’nde depremzedelere yardım dağıtımı sırasında tartışmaya ilişkin sahnelerin kaydedildiği belirtildi.

Bültende, Kahramanmaraş’ta depremde yıkılan bir binaya ait olduğu iddia edilen ve bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerin Türkiye ile hiçbir ilgisinin olmadığı ve 32 kişilik yıkım kararının icrası sırasında kaydedildiği de bildirildi. Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde yasa dışı olarak inşa edilen 2 katlı gökdelen.

haberdivrigi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu