Yaşam

Deneme türünü dünya edebiyatına kazandıran Michel de Montaigne’in 431. ölüm yıldönümü

Michel de Montaigne, 28 Şubat 1533’te Bordeaux’da doğdu. Ailesi onun yeterli bir eğitim almasını sağladı. Eğitimi sırasında Yunan ve Latin edebiyatını öğrendi. Bir süre yaşadığı bölgenin belediye başkanlığını yaptı. Günlerini ailesinden kalma büyük bir konakta kitapları ve yazılarıyla geçiriyordu.

Bu çalışmalar sonucunda ünlü Denemeler kitabı ortaya çıktı. Montaigne, Denemeler’inde insan sevgisi, iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlıkları üzerine oldukça özgün yazılar yazmıştır. Bu yazıları herkesin anlayabileceği basit bir dille okuyucuya ulaştırdı.

Felsefe ve edebiyat

Yazar, babasının etkisiyle çok küçük yaşta okumaya başladı. 1546’da Collége de Guinne’den mezun oldu. Toulouse Üniversitesi’nde hukuk okudu. Bir süre Bordeaux parlamentosunda danışman olarak görev yaptıktan sonra Etat Généraux’da belediye başkanı ve milletvekili olarak görev yaptı. Almanya ve İtalya’yı gezdi. Daha sonra kalesine çekilerek kendisini tamamen ideolojiye ve edebiyata adadı.

Yıl 1571… Montaigne tüm kitaplarını yanına alarak çiftliğine emekli oldu. Muharrir, yaratıcılık açısından en verimli dönemini kitaplarıyla dolu bir odada yalnız kaldığında yaşadı.

Denemeler…

Okuduğu kitaplardan notlar almaya başlayan Montaigne’in artık yazma zamanı gelmiştir. Montaigne ünlü Denemeleri’ni 1780 yılında yayımladı. Böylece kişisel yazı ve fikirlerden oluşan Montaigne Denemeleri ortaya çıktı.

hümanist yaklaşım

Montaigne’in en değerli özelliği seçtiği başlıklardı. İnsanı sorgulamaya, düşünmeye ve hayatın anlamını araştırmaya iten entelektüel odaklı başlıklardır bunlar.

Yazarın kendine özgü diliyle yazdığı satırlar, yazarken ne kadar samimi olduğunu gösteriyor. Hümanist dileklerde bulunan usta kalem insanları selamlıyor.

Montaigne öldü

Ünlü yazar 13 Eylül 1592’de öldü.

haberburhaniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu