Haber

“Doğumunun 97. Yıldönümünde Alaeddin Yavaşça Konseri” İstanbul’da Gerçekleştirildi

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve besteci Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, doğumunun 97. yılında İstanbul’da düzenlenen konserde anıldı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) organizasyonuyla her yıl Pera Müzesi’nde düzenlenen “Türk Müziği Konserleri” kapsamında bu yıl da Yavaşça’nın eserleri müzikseverlerle buluştu.

Konser öncesi Yavaşça’nın hayatından derlenen bir görüntü gösterildi.

Koordinatörlüğünü Sinan Sipahi’nin üstlendiği etkinlikte, aralarında Yavaşça’nın öğrencilerinin de bulunduğu müzisyen ve solistler, ünlü bestecinin en bilinen eserlerini seslendirdi.

Kemanda Aziz Şükrü Özoğuz, kanunda Taner Sayacıoğlu, kemanda Lütfiye Özer, çelloda Volkan Ertem ve neyde Volkan Yılmaz’ın yer aldığı konserde solist olarak Atakan Akdaş, Çiğdem Yarkın, Mustafa Doğan Dikmen ve Ezgi Kökler konuk oldu.

Konserde Yavaşça’nın “Kimseyi böyle perişan etme Allah’ım yeter”, “Bu solan bahçede bülbüllere yer yok artık”, “Günümüz Geçmesin, Canım Yasla” ve “Aşk Gönülden Kalbe Çılgın Bir Akıştır” yorumlandı.

Alaeddin Yavaşça

Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, şair Yavaşcazade Sezai Efendi’nin torunu Hacı Cemil Efendi ile Kınoğlu Kadri Efendi’nin kızı Enver Hanım’ın oğlu olarak 1 Mart 1926’da Kilis’te dünyaya geldi.

Asıl mesleği doktorluk olan Yavaşça, 8 yaşından itibaren aldığı saz dersleri ve üniversite yıllarında kazandığı müzik bilgisi sayesinde klasik Türk müziği ile ilgilenmeye başladı.

Türk Musikisi’nde devlete ait ilk konservatuvarın kurucuları arasında yer alan Yavaşça, Milli Eğitim Bakanlığı Türk Müziği Araştırma, Değerlendirme ve İnceleme Komisyonu ile Devlet Planlama Teşkilatı Türk Müziği Eğitim Komisyonu’na da üye oldu. .

Ayin-i Şerif’ten çocuk türkülerine kadar geniş bir yelpazede 647 eser besteleyen sanatçı, 9 bestecinin 21 eserine ara seslendirme yaptı.

23 Aralık 2021’de İstanbul’da vefat eden Alaeddin Yavaşca, Beşiktaş’taki Yahya Efendi Türbesi’nde toprağa verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu