Ekonomi

Dünya enerjiyi İstanbul’da konuştu

İSTANBUL (İGFA) – Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen 13’üncü Boğaziçi Zirvesi, 47 ülkeden gelen 1000’in üzerinde devlet adamı, siyasi lider, yüksek seviyeli devlet görevlisi, işadamı, akademisyen ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

10-11 Kasım tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilen 13’üncü Boğaziçi Zirvesi, iki gün boyunca tüm dünyanın gözünün İstanbul’da olmasını sağladı. Toplantıların Atatürk’ün 84’üncü ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’a tesadüf etmesi ile açılış Atatürk’e tahsis edilen bir oturumla başlarken, konuşmacılar Atatürk’ün dünyanın çok uluslu imparatorluklardan ulus-devletler sistemine geçişinde oynadığı kritik role dikkat çekti. Ayrıyeten Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’na önderlik ettikten sonra enerjisini barışçıl yöntemlerle dünya devletleri camiasında yerini alacak modern bir Türk ulus devleti inşa etmeye yönlendirdiği vurgulandı.

“Büyük Dönüşüm: Küresel Değişimin İtici Güçleri” temasıyla yapılan ve iki gün süren zirveye katılımın yüksek olması, aralarında Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümünün de bulunduğu gelecek toplantılara iştirakin daha yüksek olacağı istikametindeki beklentileri kuvvetlendirdi.

Zirvedeki oturumlarda Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın da konuşulduğunu kaydeden Milletlerarası İşbirliği Platformu (UİP) Kurucusu Cengiz Özgencil, nükleer silah tehdidine karşı nasıl bir global güvenlik sistemi kurulması gerektiği konusunun da kıymet taşıdığını belirtti.

Toplantının pandemi devri sonrasında yapılan ve hibrit nitelikte olmayan birinci toplantı olduğuna da vurgu yapan Özgencil, konuşmasında şunları kaydetti:

“Çift kutuplu sistemin çökmesinden sonra kısa bir tek kutupluluk periyodu yaşanmış ve akabinde uzun süren birçok-kutupluluğa geçme sürecine girilmişken, günümüzde tekrar iki kutuplu bir dünyaya dönme mümkünlüğü ortaya çıktı. Şu sıralarda global güvenliğin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda besbelli bir tahlil yolu oluşturulmamış olmakla birlikte, entelektüel güçlerimizi bu sorun üzerinde ağırlaştırmamız gerekiyor. Tüm iştirakçiler, savaş korkusu yaşamaktansa, en parlak zekalarımızı, güçlerimizi ve kaynaklarımızı bu meydan okumaya seferber etmemiz gerektiği konusunda birleştiler. Bunu başaramazsak, hepimizin korktuğu ve önlemek istediği yıkımla karşı karşıya kalabiliriz. Katılanlar, insanlığın büyük dönüşümü barışçıl metotlarla gerçekleştirecek kabiliyete sahip olduğuna, güçlerini buna tahsis edebileceklerine ve bu türlü bir değişimin yaratacağı külfetleri paylaşabileceklerine inandıklarını söz ettiler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu