Dünya

‘Dünyanın kara kutusu’ uzaylılar gelirse ne olduğunu anlatacak

Dünya bir gün yok olursa, yani yaşanamaz derecede tahrip olursa, şans eseri hayatta kalacak az sayıdaki insandan devam edecek nesillere veya bir gün dünyayı keşfedecek uzaylılara bir mesaj bırakmak ister miydiniz? Bilim insanları şimdi bunu yapıyorlar. 32 metrelik bir monolith’e dünyanın neden yok olduğunu anlatan bilgiler yükleyecekler.

Dünya’nın Kara Kutusu olarak inşa edilecek bu 32 metrelik sütun Avustralyalı bilim insanlarının bir projesi.

Monolith, iklim değişikliğini sürekli olarak belgeleyen sabit disklerle dolu olacak ve Dünya’nın ölümüne yol açan ‘olayların tarafsız bir hesabını’ verecek.

Aslında buna benzer bir monolith’i daha önce 2001: Space Odyysey filminde görmüştük. Hatta İstanbul’da Mısır’da ve başka Avrupa ülkelerinde benzer “taş” dikmeler bulunuyor. Bu dikilitaşların üzerinde dikilitaşın dikildiği dönemde olan bitenleri, gelecek nesillere aktaran metinler var. İşte modern dikiltaş da, içindeki verileri sabit disklerde taşıyacak. Çünkü 38 bin yıl sonra dünyayı keşfedecek uzaylı dostlarımız “Windows 11 işletim sistemli laptoplarını açıp dikilitaşın içinden aldıkları flash diski laptopa takarak bize ne olduğunu kolayca anlasınlar” istiyoruz.

Bu iddialı proje Avustralyalı pazarlama firması Clemenger BBDO tarafından Tazmanya Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülüyor. İnşaat 2024 yılı içinde başlayacak ve bitecek.

Aslında Earth’s Black Box projesi ilk olarak Aralık 2021’de duyurulmuş ve inşaatın bir sonraki yıl başlayacağı açıklanmıştı, ancak proje ertelendi. Muhtemelen artık çevreyi koruma konusunda hassasiyetini göstermek isteyen dev şirketlerden sponsor bulabildiler ve böylece inşaata başlayacaklar. Şimdilik dikilitaşın nereye inşa edileceği belli değil ama dikildiği zaman mutlaka çevresinden kolayca görüneceğine eminiz.

habermudurnu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu