Sağlık

Emekli Hekim Eylıkları Bildirimsiz Kesildi, TTB Harekete Geçti!

Emekli hekim aylıklarında borç kesintisi yapıldığı fark edildi. TTB konuyla ilgili olarak SGK ile sağladığı görüşmede sorunun bir an önce giderilmesi talebinde bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, emekli hekim aylıklarından “borç” adı altında yapılan kesintilerle ilgili olarak 22 Mayıs 2024 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanı Ahmet Altıntaş ile bir görüşme gerçekleştirdi. Dr. Vedat Bulut, emekli hekimlerin maaşlarından gerekçesi belirtilmeksizin ve önceden bildirim yapılmaksızın kesintiler yapıldığını belirtti. Bu duruma ilişkin hekimlerden gelen şikayetleri ve bordro örneklerini içeren bir dosyayı Ahmet Altıntaş’a sundu.

EMEKLİ HEKİM AYLIKLARI YANLIŞ HESAPLANMIŞ!

Görüşmede Ahmet Altıntaş, yapılan kesintilerin 1 Ocak 2023 ve 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olan emekli maaşlarındaki yanlış hesaplamalardan kaynaklandığını açıkladı. Altıntaş, emeklilik katsayılarındaki artışların toplu sözleşmeler ve 2024 yılı için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 2023/1 sayılı kararı doğrultusunda belirlendiğini belirtti. Bu katsayılarla birlikte ek ödemelerde 1 Ocak 2023’te %30, 1 Temmuz 2023’te ise %25 artış yapıldığını, ancak ek ödemelere TÜFE oranında artış yapılması gerekirken yanlışlıkla enflasyon farkı dahil aylık artış oranında zam yapıldığını ifade etti.

“EMEKLİ HEKİMLERE YAKINDA BİLGİLENDİRME YAPILACAK!” DENİLDİ

7146 sayılı kanun ile 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nda yapılan değişikliklere de değinen Altıntaş, ödemelerin TÜFE oranına göre (Ocak-Haziran 2023’te %15,4 ve Temmuz-Aralık 2023’te %19,77) belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Yapılan fazla ödemelerin emekli maaşlarının dörtte birini geçmeyecek şekilde kesildiğini ve emeklilere bu kesintilerle ilgili bilgilendirmenin yakında yapılacağını söyledi. Dr. Vedat Bulut ise, emekli hekimlere bilgilendirme yapılmadan borç adı altında kesinti yapılmasının doğru bir yöntem olmadığını belirterek, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haberguroymak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu