Sağlık

HEP-SEN 1 Mayıs’ta Taksim’de Reçete Açtı: Hastanın Adı Sağlık Sistemi!

1 Mayıs Birlik, Gayret ve Dayanışma Günü’nde sağlık çalışanları Taksim Meydanı’ndaki yerlerini aldı. Sağlık sisteminin reçetesi ile meydana giren ve sahada hemşirelerin kurduğu Sendika, Hemşireler ve Tüm Sağlık Çalışanları Sendikası (HEP-SEN) çelenk sunarak açıklama yaptı. HEP-SEN üyeleri k Alabalık salkımına giydikleri tulumları ve göğüslerinde sağlık sisteminin reçeteleri ile saat 12.00 sıralarında anıta yürüdüler. Geniş güvenlik önlemleri altında anıtın önüne reçeteli pankart açan topluluk, basın açıklaması yaptı.

Hepsen adına açıklamayı Genel Lider Yunus Şimşek yaptı. Şimşek, yaptığı açıklamada sağlık sisteminin genel durumunu ve çalışanların yaşadığı sıkıntıları orta çağda insanlığı kıran kara vebaya benzetti. Şimşek yaptığı açıklamada işçi, işsiz, genç, üniversiteli, işçi ve tüm emeklilerin 1 Mayıs Personel Günü’nü kutladı. Ahmet Arif’in Anadolu Şiiri’nden alıntı yapan Şimşek, “Orta Çağ’da milyonlarca insanın hayatına mal olan kara veba bitmedi; Bir dönemin ardından 21. Yüzyılın 2023 yılında ülkemiz kamu çalışanları; Sağlık çalışanlarının üzerine kara bir bulut gibi indiğini belirtti. Semptomları ortaçağdakinden biraz farklı olan çağımızın kara vebası başta beceriksizlik, ücretlerde adaletsizlik, sağlıkta şiddet, mobbing, yoksulluk ve sağlık sistemi tek bir mesleğin tekeline bırakılmıştır.

HEP-SEN Genel Lideri Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çağımızın kara vebasının sebebi hastane tüccarları, sağlığı metalaştıranlar, sağlık sistemini rant sistemine çevirenler, devlet kurumlarına sızmış yan yapılardır. sendika kamuflajı ile. Ülkeyi yönetmeye talip olan Şimşek, siyasi partilere ve vatandaşlara çağrıda bulunuyor, bizi bu kara tabloya mahkum etmeyin.” Alttan yükselen HEP-SEN hareketinin bu kara tabloyu yıkacağını söyleyen Şimşek, ‘1 Mayıs’ları bayram gibi kutlayacakları günleri inşa edeceklerini belirterek basın açıklamasını tamamladı. Harekette, hasta sağlık sisteminin sağlık çalışanlarının elinde reçetesi olduğu gözlemlenen kümelenmenin ön saflarında yer alan yorgun, yıpranmış sağlık çalışanlarının tiyatro performansı dikkat çekti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haber-aydincik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu