Ekonomi

İlk defa Batı’yı yakalama noktasına geldik.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Köln Şubesi tarafından Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuştu.

Türkiye’nin tarihinde ilk kez Batı’yı yakalayabilecek noktaya geldiğini belirten Asmalı, “Önümüzde büyük fırsatlar var. Savaştan sonra gelişen yeni ekonomik durum Türkiye’ye birçok fırsat penceresi açtı. Türkiye ilk kez dünya ekonomik aşamasına bu kadar hazırlıklı geliyor” dedi.

“Göğsümüz şişti”

Asmalı, “12 Ekim’de ASELSAN’a gittik, TUSAŞ’a gittik, HAVELSAN’a gittik, ROKETSAN’a gittik. Türkiye’nin dev sanayi kuruluşlarını gezdik. İnanın göğsümüz kabardı.” dedi. Türk savunma sanayisinin gelişimini anlatan Asmalı, şunları kaydetti:

“Türkiye 20 yıl önce yüzde 20 yerlilik ve millilik oranına sahipken bugün bu oran yüzde 80’e çıktı. Türkiye artık dünyanın birçok önemli ülkesine kendi tankını, uçağını, topunu ve birçok savunma aracını satabilecek durumda. , hem de kendi ordusu için.” Hatta bazılarına satıp satmayacağımızı müzakere edecek duruma geldik. Türkiye’nin askeri ve savunma alanındaki büyük başarısı, siyasi arenada da sesini oldukça yükseltiyor. Ülkemizin statüsünün prestijiyle hepinizin gurur duyacağı güçlü bir ülkemiz var.”

“Türkiye 300 milyar dolarlık ihracat hedefine adım adım yaklaşıyor”

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, Türkiye’nin son 20 yılda rekabetçi ve güçlü üretimi, nitelikli insan gücü, teknik altyapısı ve jeopolitik konumu ile çok yol kat ettiğini söyledi.

Avrupa’nın durgunlukta olduğu bir dönemde Türkiye’nin büyüdüğünü kaydeden Sırakaya, 300 milyar dolarlık ihracat hedefine adım adım yaklaşıldığını bildirdi.

Türk-Alman ilişkilerinin önemine değinen Sırakaya, Anadolu’dan Almanya’ya 61 yıl önce başlayan göç öyküsünü hatırlatarak, Avrupa’daki Türklerin bu dönemde burada büyük bir başarı öyküsü yazdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu