Haber

İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki gösterdi.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, Ben Gvir’in baskınının İsrail’in Mescid-i Aksa’nın tarihi ve hukuki statükosunu değiştirme girişiminin bir parçası olduğu belirtildi.

Açıklamada, İKT’nin İsrail aşırılık yanlısı Bakanın Haram-ı Şerif’e düzenlediği baskını Müslümanların duygularına yönelik bir provokasyon ve uluslararası hukuk ile Birleşmiş Milletler kararlarının açık bir ihlali olarak gördüğü kaydedildi.

Açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’te devam eden bu tür ihlallerin sonuçlarından tamamen İsrail hükümetinin sorumlu olduğu belirtildi.

Ben-Gvir’in kışkırtıcı Mescid-i Aksa baskını

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, özel korumaları ve İsrail güçlerinin yoğun koruması altında sabahın erken saatlerinde Harem-i Şerif’e girmişti.

Ben-Gvir, göreve gelişinden günler sonra 3 Ocak’ta Mescid-i Aksa’ya girdi ve bu hamlesiyle 5 yıl sonra Mescid-i Aksa’ya giren ilk görevli İsrail Bakanı oldu.

İsrail’in aşırı sağcı Bakanı Ben-Gvir’in bu saldırısı işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılandı ve tansiyon yükseldi.

Ben-Gvir’in provokatif eylemine başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, Filistin yönetimi ve Müslüman ülkelerden tepkiler geldi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin egemenliği ihlal ediliyor

İsrail ile Ürdün arasında imzalanan barış antlaşmasına göre, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Hazretler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde bulunuyor. 26 Ekim 1994.

Ancak özellikle 2022’de İsrail’in tek taraflı kararı ve bazı Siyonist örgütlerin girişimleriyle Yahudilerin 2003 yılından itibaren İslami Vakıflar İdaresi’nin izni olmadan polis eskortuyla kutsal türbeye girmesiyle bu baskınlar sıklaştı.

Geçtiğimiz yılın Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından en öne çıkan yıl olduğunu açıklayan İslami Vakıflar İdaresi’nin verilerine göre, 2022 yılı boyunca 48 binden fazla Yahudi fanatiği Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu