Haber

İzmit Körfezi’nde hedef sağlıklı ekosistem

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin yine özlenen günlere kavuşabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Birçok proje ile Körfez’i koruyan Büyükşehir, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Kocaeli Kongre Merkezi’nde ‘İzmit Körfezi Örneğinde; Hedef Sağlıklı Bir Ekosistem’ bahisli panel düzenlendi. 21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü’nde gerçekleştirilen panel kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve etraf kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlendi.

İZMİT KÖRFEZİ’NDEKİ HAYAT EKRANA YANSIDI

Akçakoca Oditoryum Salonu’nda düzenlenen panele Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Su Altı Görüntüleme Direktörü, Belgesel İmalcisi Tahsin Ceylan’ın yanı sıra akademisyenler, etraf dernekleri, öğrenciler katıldı. Aktiflikte Ceylan’ın Derinlerdeki Ömür; İzmit Körfezi Kamera Gerisi isimli belgeseli gösterildi.

Programda konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, geçmişte kusurlar yapıldığını fakat bu kusurlardan geri dönülmesi gerektiğini belirtti. Yavuz, “Yaptığımız hatalardan geri dönmek, tekrarlamamak gerekiyor. Büyükşehir önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Kısa sürede biyolojik arıtma tesisi ile yüzde 100’ünü arıtmaya başlayacak. OSB’lerde de arıtma tesislerinin en iyi şekilde çalıştığını görüyorum” dedi.

Eskiye dönüşün büyük zorluklar getirdiğini söyleyen Yavuz, “Önemli olan kirletmemek. Tekrar eskiye döndürmek çok kolay olmuyor. Bir bilinç, farkındalık oluşturmak çok önemli. Hepimizin uyarılmaya ihtiyacı var. Evlatlarımıza daha yaşanabilir bir kent bırakabilmek için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu