Yaşam

Konserde Türk Dünyası ezgileri büyüledi

ANTALYA (IGFA) – Adını ünlü Kazak besteci Tattimbet’ten alan Tattimbet Akademik Halk Çalgıları Orkestrası, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği konserde sahne aldı. Vurmalı çalgılar, yaylı çalgılar eşliğinde solo müzik icra eden sanatçılar, izleyicilere müzik şöleni yaşattı.

GELENEKSEL VE ​​ÇAĞDAŞ ŞARKILAR
Şef Erlan Baktıgerey yönetimindeki orkestrada, Türk dünyasının farklı coğrafyalarından klasik ve çağdaş melodiler seslendirildi. Kazak müzisyenler güçlü sesleriyle müziğe hayat verdi. Obur Bir Memleketim ve Zeki Müren’in Yürek Yaralı müzikleri ise salonda konuklara keyifli dakikalar yaşattı.

CUMHURİYETİN 100. YILINI KUTLADIK
Dinleyicilerin arasında yer alan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) eski Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye ile Kazakistan’ın iki kardeş devlet olduğunu belirtti. Türkiye ile Kazakistan arasındaki bağların 30 yılı aşkın süredir gelişme gösterdiğine dikkat çeken Kaseinov, şöyle konuştu: “Kazak’lar artık Antalyalı. Burada binlerce Kazak yaşıyor. Bu konser aynı zamanda Kazak halkının Türk kardeşlerine bir hediyesidir. Türkiye Kurtuluş Savaşı’nı verirken Türkistan’ın kalbi de Anadolu ile birlikte atıyordu. Zor zamanlarda gösterdiğimiz kardeşlik sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını hep birlikte kutluyoruz. Sevinç ve gururu paylaşıyoruz. Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Atatürk’ün söylediği anlamlı bir söz vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Bu özdeyişten esinlenerek ortak kültürümüzün Türk dünyasının, birliğinin ve geleceğinin teminatı olduğuna inanıyorum. Son nefesime kadar ortak kültürümüz için koşmaya devam edeceğim.”

ARSLAN’DAN TEŞEKKÜR
Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde unutulmaz bir konser veren Tattimbet Akademik Halk Çalgıları Orkestrası’na ve konserin organizasyonunda emeği geçen Kazak yetkililere teşekkür etti. Arslan, “Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamalarında akraba ve kardeşlerimiz bizleri yalnız bırakmadılar. Sevincimizi bizimle paylaşıyorlar. Şükran ve şükranlarımı sunuyorum. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kültüre aşık, kültürün yaşaması için her türlü maddi ve manevi fedakarlığı yapan bir belediyeyiz. Kadim ve egemen Türk kültürünün sonsuza kadar yaşaması için bizlerle işbirliği yapan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.”

doganyolhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu