Ekonomi

Küresel piyasalarda Fed ve borç limiti baskısı

Fed üyelerinden gelen şahin açıklamalar ve borç tavanı sorunu ABD Borsalarında satışlara yol açarken, Çin Asya Pasifik hareketlerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

Vadeli işlemler, S&P 500 Salı günü yüzde 0,6 düşüşle kapattıktan sonra ölçülü bir şekilde toparlanıyor. Asya’da Japonya borsaları, ülkenin yüzde 1,6’lık büyüme performansının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin ardından rallisini sürdürüyor. Salı günü 1990’dan beri en yüksek kapanışını yapan Topix artıda.

Çin’de bekle altında Gelen perakende satışlar ve endüstriyel üretimin ardından gözler PBOC’a çevrilirken, Hong Kong Hang Seng ve China CSI 300 geriledi. Dolar/offshore yuan da 7 seviyesini kırdı.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.230’da yatay seyrediyor. ABD 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil faizleri iki baz puan düşerek yüzde 4,06 ve yüzde 3,52 oldu. 2 yıllık getiri Salı günü yedi baz puan yükseldi. Salı günü yüzde 1.4 gibi sert bir düşüşle 2.000 doların altına düşen spot altının ons fiyatı yüzde 0.1 yükselerek 1.992 dolardan alıcı buluyor.

Fed üyelerinden mesajlar

Fed üyelerinin son konuşmaları, Fed içinde haziran ayında faiz artırımına gidilip gidilmeyeceği konusunda farklı görüşlerin olduğunu ortaya koydu.

New York Fed Lideri John Williams, halihazırda atılan faiz adımlarının etkisinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “bekle-gör” yaklaşımına yaklaştığının sinyallerini verdi. Williams, “Önceki adımlarımızın etkisini göstermesinin biraz zaman alacağını biliyoruz.

Dallas Fed Lideri Lorie Logan, “daha yavaş sıkılaşmaya ihtiyaç duyulabilir” dedi. Logan, daha aralıklı ve düşük oranlı artışları ifade eden kademeli politika düzenlemesinin enflasyon ve finansal koşullarda istikrar sağlanması açısından faydalı olabileceğini belirtti.

Fed üyeleri arasında en şahin tavrı sergileyen Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Salı günü yaptığı konuşmada, gerekirse daha fazla faiz oranlarını yükseltmek için “rahat” olacağını söyledi. Bloomberg TV’ye konuşan Barkin, “Faiz artırımlarının gecikmeli etkilerini görmek isterim ama aynı zamanda enflasyonun düştüğünü de görmek isterim.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, Haziran ayı faiz kararı hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu