Teknoloji

Ödüllü Japon yazardan ChatGPT itirafı!

Ödüllü Japon yazar, romanının bir kısmını ChatGPT ile yazdığını itiraf etti.

Rie Kudan, fütüristik bir Tokyo’yu tasvir eden The Tokyo Tower of Sympathy adlı romanının bir bölümünü yapay zeka destekli bir sohbet botu sayesinde yazdığını söyledi.

Japonya’nın prestijli edebiyat ödüllerinden Akutagawa Ödülü’nü kazanan kitap, komite tarafından seçildi. “kusursuz”Olarak nitelendirildi.

Ancak çarşamba günü ödül töreninde konuşan Kudan, kitabın yaklaşık yüzde 5’inin ChatGPT tarafından üretilen metinlerden yazıldığını söyledi. “Kelimesi kelimesine”kullanarak yazdığını belirtti.

33 yaşındaki yazar ayrıca sohbet botunu sık sık kullandığını ve bazen kimseyle paylaşamadığı görüşlerini ChatGPT’ye anlattığını da söyledi.

Yapay zekanın merkezi bir rol oynadığı fütüristik bir Tokyo’nun hikayesinin anlatıldığı romanda ChatGPT’nin kullanılması sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Bir Twitter kullanıcısı “Yapay zekayı ustaca kullanarak kitap yazdı. Bu bir yetenek mi değil mi bilmiyorum.”Yorum yaparken başka bir kişi, yazarın üretkenliğini ortaya çıkarmak için ChatGPT kullanmasının iyi bir formül olduğunu savundu.

Ünlü Japon yazar Ryunosuke Akutagawa’nın adını taşıyan ödülü düzenleyen Japon Edebiyatını Tanıtma Derneği, Fransız haber ajansı AFP’nin yorum talebini reddetti.

macka-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu