Ekonomi

Ofis Çalışanları Sendikası: 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 12 bin 732 lira

Büro Çalışanları Sendikası Genel Sekreteri Aziz Özkan, sendikanın Mayıs ayı araştırmasına göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırının 12 bin 732 lira, yoksulluk sınırının ise 40 bin 661 lira olduğunu açıkladı.

Büro İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Aziz Özkan, sendikasının mayıs sonu açlık ve yoksulluk araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Özkan, gıda meselelerindeki artışa ilişkin yapılan hesaplamaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 12 bin 732 lira, yoksulluk sınırının ise 40 bin 661 lira olduğunu bildirdi.

Özkan, “Bekar bir kişinin can maliyeti 17 bin 188 lira oldu. Büro Emekçileri Sendikası olarak ‘Kamuda yoksulluk sınırının altında maaş alan kamu çalışanı olmasın’ sloganımızı yineliyoruz. Asgari ücret 2023’te açlık sınırının altında kaldı. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya çıkarmanın bir anlamı yok” dedi.

Bekar bir kamu çalışanının yaşam maliyetini anlatan Özkan, “20 yıllık evli, 2 çocuklu bekar bir kamu çalışanının yaşam maliyeti, amir ekipte çalışan bir memurun maaşını geçti. Büyükşehirlerdeki kamu emekçilerine barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kira zammı yapılıyor” diyen Barınma ve barınma ihtiyacı olan kişilerin toplam bedeli 40 bin lirayı aşarken, bizim aldığımız fiyatlar 11 bin lira ile 15 bin liranın ortalarına denk geliyor. . BES olarak tüm kamu emekçilerine, düşük ücretlilere, emeklilere, işsizlere ve yoksullara insanca yaşanacak bir fiyat talebimizi yineliyoruz.”

sahinbey-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu