Haber

Şırnak Valisi Bilgin, devlet desteğiyle küçükbaş hayvan alan besicilerle bir araya geldi Açıklaması

Şırnak Valisi Osman Alım, Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” ve “Saanen Keçi Yetiştiriciliği” projeleri çerçevesinde sağlanan dayanakla küçükbaş hayvan alan besicilerle görüştü.

Vali Alım, Kumçatı Beldesi Nasırhan Mahallesi’nde devletten aldığı yüzde 50 hibe destekle çiftlik kuran ve 480 küçükbaş hayvan yetiştiren besici Abdulcabbar Geylani’yi ziyaret etti.

Geylani ile görüşen Alım, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada artık üretimin ehemmiyetinin herkesçe düzgün bilindiğini belirterek, Şırnak’ın tüketiminin yüzde 7’sini ürettiğini söyledi.

Kentin kendi pazarını doldurması, eser yetiştirmesi için yüzde 93’lük bir üretime daha gereksinim duyulduğunu tabir eden Alım, “Şırnak pazar sıkıntısı olmayan bir il. Meyvesinden, sebzesine ve etine kadar ciddi bir çalışmaya ihtiyaç var. Şırnaklı vatandaşların üretme kapasitesi ve arazisi var. Vatandaşımızı tebrik ediyorum, burada çok güzel bir çiftlik yapmış. Bakanlığımızın kırsal kalkınma destekleri bu manada önemli. Her zaman çiftçimizin yanındayız ve her türlü desteğe hazırız. Devlet olarak üreten her çiftçinin maddi ve manevi olarak yanındayız.” diye konuştu.

Bilgin, ziyaretle çiftçilerin üretim yerlerini yerinde görme talihi elde ettiklerini lisana getirerek, yeni açıklanan dayanaklardan yararlanmak isteyen vatandaşlara proje ile müracaat yapmaları davetinde bulundu.

Besici Geylani de devletten aldığı yüzde 50 hibe dayanakla 480 küçükbaş hayvan aldığını, bunun birçoklarının da Saanen ırkı keçi olduğunu belirtti.

Bu keçi çeşidini tercih etmesinin nedeninin ikiz doğurmaları ve günde 4,5 litre süt vermeleri olduğunu anlatan Geylani, “Bu genellikle Çanakkale bölgesinde yaşayan bir ırk ama her iklime uyuyor. Devletimizden Allah razı olsun.” dedi.

Vali Alım daha sonra Çadırlı Mahallesi’nde yaşayan, devletin kredi desteği ile 76 küçükbaş hayvan alan Ahmet Saknak’ı ziyaret etti.

Saknak, devletin sunduğu takviyeyle hayvan alarak besicilik yaptığını lisana getirerek, geçimini hayvancılıktan sağlayacağını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu