Haber

Türkiye’nin istekli doktorları sağlık için seferber oldu

Gönüllü sağlık ekipleriyle güçlü bölgelerde sağlık hizmeti sunmak için seferber olan dernek, “Kalpten Kalbe. Sağlık.” kampanyasını başlattı.

Dünya Hekimleri kurulduğu günden bu yana yurt içi ve yurt dışında birçok bölgede hem dahili hem de cerrahi branşlarda sağlık hizmeti vermektedir. Afetin ilk saniyesinden itibaren gönüllü ağıyla koordineli çalışan dernek, bünyesindeki Türk hekimlerle birlikte insanların sağlık ihtiyaçlarını da karşılıyor. Dünyanın Hekimleri “Kalpten Kalbe İyilik. Kampanyasında dikkat çektiği istekli sağlık gruplarını hem deprem bölgesine hem de sağlık konusunda dezavantajlı coğrafyalara gönderiyor. Birçok kriz bölgesinde eş zamanlı çalışmalar yürüten dernek, 23-30 Eylül tarihlerinde Uganda’da KBB, Ortopedi ve Travmatoloji branşlarında uzman doktorlarla hizmet verilerek tedavi edilemeyen ağır hastalar.

DOKTORLAR DEPREMİN İLK GÜNÜNDEN BERİ SAHADA

Bugüne kadar 54 ülkede görev yapan ve 8 ülkede kalıcı sağlık merkezleri kuran Yer Hekimleri; 6 Şubat depreminin yaşandığı ilk günden bu yana Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerinde çalışmalara devam ediliyor. Bölgede kurduğu sağlık istasyonlarında 600’ü aşkın gönüllüyle birinci basamak sağlık ve psikososyal destek sağlayarak 188.000’den fazla depremzedeye ulaştı.

“Kalpten kalp. SAĞLIK.”

Sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu, ilaç ve sarf malzemelerinin karşılanamadığı coğrafyalarda sağlık alanına odaklı insani yardım faaliyetleri yürüten dernek, istekli hekimleriyle muayene, tedavi ve ameliyat hizmetleri veriyor. Yerel sağlık kapasitesinin arttırılmasına yönelik birebir eğitim ve seminerler düzenlemektedir. Gönüllü olarak sahaya koşan sağlık çalışanları: “Afiyet olsun. Sağlık.” Sözün sözünü ilke edinerek dünyada sağlık hizmetlerini daha ulaşılabilir kılmak için çalışmaktadır. Asya’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada hizmet veren Yer Doktorları, anne-çocuk, beslenme ve sağlık konularında yerel hekimlerle birlikte çalışmaktadır. göz sağlığı programları ve bölgedeki sağlık kurallarının güzelleştirilmesinde ve geliştirilmesinde rol oynamaktadır.

20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren dernek, 40 bin gönüllüsü ve 250’den fazla gönüllü sağlık ekibiyle 54 ülkede sağlık hizmeti veriyor. 2 milyondan fazla muayene ve 44 binden fazla ameliyat gerçekleştirerek 18 milyon hayata dokunan Yeryüzü Doktorları, düzenledikleri kampanyalar ve aldıkları bağışlarla çalışmalarını büyüterek sürdürmeyi hedefliyor.

haber-fatsa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu