Haber

Veli Ağbaba: Ağır hasar raporu olan binaların hafif hasarlıya çevrildiği iddiaları var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’da çadırda kalan depremzedeleri ziyaret etti. Hasar tespitleriyle ilgili vatandaşların şikayetlerinin olduğunu kaydeden Ağbaba, “Ağır hasarlı binaların az hasarlı hale getirildiğine dair iddialar var. 2020 depreminde de aynısı oldu. Az hasarlı binaların birçoğu yıkıldı. Burada insanların hayatı can alıyor. riske atılırsa, bu bir vebadır.”

Veli Ağbaba, deprem bölgesi olan Malatya’da çadırda kalan depremzedelerin sorunlarını dinledi. Kentte konteyner kent kurmak için bir alanda incelemelerde bulunduklarını belirten Ağbaba, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, şunları kaydetti:

“İNSANLARIN HAYATI TEHLİKE ALTINDA, BURASI BİR YER”

“Hasar tespiti ile ilgili şikayetler var. Dışarıdan gelen mühendisler binanın durumunu ‘ağır hasarlı’ diye giriyor bilgisayara. Sonra ağır hasarlı binaların az hasarlı hale getirildiğine dair tezler ve şikayetler var. 2020 depremi.Buradaki az hasarlı binaların birçoğu yıkıldı.İnsanların hayatı riske atılıyor, bu bir veba. Birçok şikayet var. Ağır hasarlı binalar daha az hasarlı binalara dönüştürülerek hak sahibi olmaları ve konut sahibi olmaları engelleniyor. konunun takipçisi olacağız. Böyle bir konu olursa Malatya’yı ayağa kaldırırız. Konunun takipçisi olacağım.”

Depremde evi hasar gören vatandaşların eşyalarını taşımak için nakliye firmalarıyla anlaştıklarını anlatan Ağbaba, “İnsanları vicdana davet ediyoruz. Depremden fırsat yaratmak vicdansızlıktır. Valilik de takip etmeli. Ulaşım fiyatlarının arttığı söyleniyor. İl dışından firmaların fiyatlarını artırdığı iddiaları var. Bu bahis yakından takip edilmelidir” dedi.

habersalipazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu