Haber

Ağır iddia TBMM gündemine getirildi

ANKARA (İGFA) –CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Ulaş Karasu, Sivas Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 30 sağlıklı sokak hayvanının yüksek dozda zehir verilerek öldürüldüğü tezini TBMM gündemine taşıdı.

Sivas-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 30 sağlıklı sokak hayvanının önce uyutulduğu, ardından da hayvanların yüksek dozda zehir verilerek kesildiği iddia edildi.

İddiada bulunan hayvanseverler suç duyurusunda bulunurken, CHP Sivas Milletvekili Parti Meclis Üyesi Karasu konuyu TBMM gündemine taşıyarak, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya mezar olayını sordu.

Karasu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, “Doğru mu?” diye sordu. Doğru ise zehirlenen hayvanlar, onları zehirleyenler ve olayla ilgili yasal işlem başlatıldı mı? Yapıldıysa içeriği ve sonucu nedir? diye sordu.

7 Eylül sabah saatlerinde Sivas-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 30 sokak hayvanının önce uyutulduğu, ardından yüksek dozda zehir verilerek kesildiği iddia edildi. Kameraların çalışmadığı barınağa hayvan severlerin geldiği bilgisi verilen görevlilerin, önce hayvanları gömdüğü, ardından da apar topar olay yerinden uzaklaştırdığı iddia edildi.

Tüm hayvanların yaşam hakkı olduğunu vurgulayan Karasu, vahim tartışmaları Meclis gündemine taşıdı. Hayvanların yaşadığımız toplumun bir unsuru olduğunu ve hukuk devleti sınırları içerisinde herkesin kurallara uymak zorunda olduğunu hatırlatan Karasu, şöyle konuştu: “Hayvanlara yönelik zulüm ve işkenceye ilişkin iddialar basına, sosyal medyaya yansıyor. ve halk neredeyse her gün. “Bunun son örneğini ne yazık ki Sivas’ta yaşadık” diyen Karasu, önergesinde şöyle devam etti: “Bakım ihtiyacı olan veya saldırganlık gösteren hayvanlar olduğunda gerekli müdahalenin sağlanması ilgili kamu kurumlarının görevleri arasındadır. Rehabilitasyonları için yardım sağlanmaktadır.” Yerel yönetimlerin istekli kişi ve kuruluşlarla iş birliği yaparak sahipsizlerin ve bakıma muhtaçların korunmasına yönelik hayvan bakım evleri, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri gibi tesisler kurması, bakım ve tedavilerini sağlaması günümüzde büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesinde “Kanun gerekçesi ve asıl amacı doğrultusunda belediyelerin sokak hayvanlarını ‘aşılayıp kısırlaştırması’ ve daha sonra bulduğu yere bırakması esastır. Ve bu konu yürürlüktedir” dedi.

habertavas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu