Haber

Bloomberg: Erdoğan ve Netanyahu ‘gerginliği azaltma’ konusunu görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun iki ülke ilişkilerinde devam eden gerilimi azaltmak için en erken Temmuz ayında görüşmeyi planladıkları iddia ediliyor.

Bloomberg’den Selcan Hacaoğlu’nun ‘konuya yakın’ kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Netanyahu’nun programları uygun olursa iki cumhurbaşkanı Temmuz ayında başkent Ankara’da bir araya gelebilir.

“İKİ LİDER DE KENDİ ÜLKESİNDE BASKI ALTINDA”

Her iki liderin de kendi ülkelerinde “baskı altında” olduğuna işaret edilen haberde, İsrail’de Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesi ve Erdoğan’ın hayat pahalılığı krizini sona erdirmek için ekonomi ekibini değiştirmesine atıfta bulunuldu. mayısta seçim .

Türkiye ile İsrail’in “bir zamanlar yakın askeri müttefik” oldukları hatırlatılan haberde, iki ülke arasında özellikle Filistin konusunda görüş ayrılıklarının devam ettiği belirtildi. Bloomberg haberinde, “Türkiye ve İsrail, Filistin topraklarının statüsü konusunda ayrı düşünmeye devam ediyor. İsrail, Ankara’yı Gazze Şeridi’ni yöneten İslamcı militan grup Hamas’ı desteklemekle de suçluyor.”

‘İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN YENİ BİR TEŞVİK’

Bloomberg, ilişkilerde 10 yıldır devam eden gerilimin ardından Türkiye ile İsrail’in turizm ve iş alanında daha fazla iş birliği yaptığını ve Türkiye’ye gaz göndermenin yollarını aradığını belirtti. hatırlattı. Kaynaklar, Bloomberg’e Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tedarik zinciri ve emtia piyasalarının aksamasının ilişkileri geliştirmek için “yeni bir teşvik sunduğunu” söyledi.

Bloomberg, hem Türkiye’nin hem de İsrail’in diğer Ortadoğu ülkeleriyle bağlarını geliştirmeye çalıştığını belirterek, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un 2022’nin başında Erdoğan ile görüşmesinin iki ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek için atılan ilk önemli adım olduğunu kaydetti. Öte yandan, Türk hükümeti ve Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği, olası bir Erdoğan-Netanyahu görüşmesi hakkında yorum yapmayı reddetti. (DIŞ HABERLER)

habertavas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu