Haber

Borsacı ve savcıya ödül gibi ceza: Yer değiştirme hukuka aykırı

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevinden alınarak Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Savcılığı görevine atanan Okan Bato hakkında hukuka aykırı karar verdiği ortaya çıktı. Hakkında yürütülen ‘FETÖ Borsası’ soruşturması nedeniyle.

İKİ ÜYE İHRACAT İSTEDİ

HSK 2. Dairesi’nin rütbe indirimi olarak değerlendirilen kararıyla, savcı Bato hakkında yürütülen soruşturmanın ardından yer değiştirme cezası verildi. Bu cümleye kadar İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bato, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı olarak görevlendirildi.

HSK 2. Dairesi, kararı oy çokluğuyla aldı. 6 üyeden 2’si Savcı Bato’nun ihraç edilmesini isterken, 4 üye yer değiştirme cezası verilmesi yönünde oy kullandı. Tehcir cezası alan Bato hakkındaki karar uygulandı ancak bu karar Hakimler ve Savcılar Kanunu’na aykırıdır.

KANUN ‘ “EN AZ BİR DERECE ALTINDAKİ BÖLGEYE GÖNDERİLECEK” DİYOR

Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 68’inci maddesine göre yer değiştirme cezasına çarptırılan yargı mensubu, kendisinden en az bir derece aşağıda olan bölgeye gönderilir. Beş bölgeden oluşan Türk yargısında Bato’nun görevden alındığı İzmir ve atandığı Antalya ilk bölgede yer alıyor.

Kanunun 68. maddesinde, “Mevcut bölgenin en az bir derece altındaki bir bölgeye, o bölgedeki asgari hizmet süresi için atanmak suretiyle görev yerinin değiştirilmesidir.” Hakimler ve Savcılar Kanununa göre yer değiştirme cezası gerektiren kabahatler şunlardır:

? Hatalı veya uygunsuz eylem ve bağlantılarla mesleğin şeref ve prestijinin veya kişisel şeref ve haysiyetin kaybedilmesi,
?Eylem veya davranışlarıyla insanlara misyonlarını doğru ve tarafsız bir şekilde yerine getiremeyeceklerini düşündürmek,
?Kalbine ve ruhuna bakarak veya bireysel duygulara kapılarak görevini yaptığı izlenimini yaratmak,
?Meslektaşları ile görevlerine engel olacak şekilde ve kendi kusurlarından dolayı anlaşmazlığa düşmek,
? Unsurları belirlenmemiş ve delil elde edilmemiş olsa bile rüşvet aldığı veya dolandırıcılık yaptığı izlenimi yaratmak,
?Doğrudan veya bir aracı aracılığıyla ikram istemek, görevde olmasa bile kazanç sağlamak amacıyla verilen bir hediyeyi kabul etmek veya iş sahibinden borç istemek veya almak.

Ne oldu?

T24 yazarı Tolga Şardan, HSK müfettiş raporuna dayanarak yazdığı iki yazıda savcı Okan Bato hakkında yürütülen soruşturmanın detaylarına yer verdi. Shardan, ilk yazısında, soruşturmayı yürüten HSK müfettişlerinin raporunda, Bato’ya yönelik haksız mal edinme ve görevini kötüye kullanma yönündeki iddiaların doğru olduğunun belirtildiğini yazdı. İkinci yazıda Bato’nun mal varlığını 10 kattan fazla artırmakla suçlanırken, hakkında ‘FETÖ Borsası’ tezlerinin detaylarına yer verildi.

kagithane-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu