Haber

İran ve Çin, toz ve kum fırtınalarıyla mücadelede işbirliği yapacak

TAHRAN, 6 Eylül (Xinhua) — İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Koruma Ajansı Lideri Ali Selaceke, İran ve Çin’in özellikle toz ve kum fırtınalarıyla mücadelede çevresel işbirliği konusunda “yeterli kapasiteye” sahip olduğunu belirtti.

Selaceke, açıklamayı 9-10 Eylül’de Tahran’da düzenlenecek Uluslararası Kum ve Toz Fırtınalarıyla Mücadele Konferansı öncesinde Salı günü başkent Tahran’da düzenlenen basın toplantısında yaptı.

Basın toplantısına Birleşmiş Milletler İran Mukim Koordinatörü Stefan Priesner de katıldı.

Selaceke, konferansa Çin ve Rusya’nın yanı sıra İran’a komşu ülkelerin de katılacağını söyledi.

Başkan Yardımcısı, Mart 2021’de imzalanan 25 yıllık ikili iş birliği anlaşması kapsamında İran ve Çin’in çevre iş birliğine büyük önem verdiğini belirtti.

Çin’in çölleri yeşillendirme konusundaki deneyimine ve çalışmalarına övgüde bulunan İranlı yetkili, iki ülkenin iklim uzmanları arasında özellikle kum ve toz fırtınalarıyla mücadele konusunda düzenli temasların devam ettiğini belirtti.

Kurak ve yarı kurak bir bölgede yer alan İran’ın, bölgedeki kum ve toz fırtınalarının son durağı olduğuna işaret eden yetkili, kum ve toz fırtınalarıyla mücadelede büyük tecrübe kazandıklarını ve paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti. bu diğer eyaletlerle.

Dünyanın karşı karşıya olduğu önemli çevre sorunlarına değinen yetkili, bu sorunların Dünya ve insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için etkili çevre yönetimi çağrısında bulundu.

Priesner, İran’ın söz konusu konferansa ev sahipliği yapmak da dahil olmak üzere kum ve toz fırtınalarıyla mücadelede oynadığı yapıcı role övgüde bulunarak, İran ve BM’nin bu alanda çeşitli faaliyetlerde işbirliği yaptığını belirtti.

Son yıllarda çoğunluğu İran’a komşu ülkelerden kaynaklanan kum ve toz fırtınaları ülkenin farklı yerlerini etkileyerek halkın sağlığını ve yaşamını tehlikeye atıyor.

serdivan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu