Sağlık

Hemşireler Sorunlarını Bakan Koca’ya Anlattı

Türkiye Hemşireler Derneği Başkanı Azize Atlı Özbaş, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile makamında görüşmedi, hemşirelerin talep ve beklentilerini anlattı.

İlk İki Madde Hemşirelerin Özlük Haklarını ve Ağır Çalışma Koşullarını Yarattı

Görüşmenin detaylarını bakanlıkta çektiği bir görüntüyle paylaşan Önder Özbaş, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ile yapılan görüşmede meslektaşlarımızın en acil ve öncelikli sorunları ele alınarak bir sorunları ve analiz önerilerini içeren yazılı rapor sunuldu. Görüşmede ilk iki madde hemşirelerin özlük hakları ve ağır çalışma koşullarıydı. Sayın Koca, bu konuda uyum çalışmalarının olduğunu (teşvik katsayısının iyileştirilmesi ve gece/hafta sonu/resmi tatillerde ücret artışı uygulaması vb.) olduğunu ve bu güzelleştirme çalışmalarına uzman hemşirelerin de dahil edileceğini belirtti.”

Hemşireler Sorunlarını Bakan Koca’ya Anlattı

Yeni Hemşire İstihdam Talebi

Başkan Özbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “THD, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sahada mevzuatın eksiksiz uygulanmasını ve yeni hemşire istihdamını talep etti. Diğer sağlık çalışanlarına hemşirelik misyonunun yetki ve sorumluluklarının verilmesi konusunun lafın konusu olmadığını söyleyen Koca, bakanlıkta hemşirelik dairesi kurulması için yapılan çalışmalarda iş birliği sözü verdi. yatarak tedavi kurumları yönetmeliği ve uzmanlaşmış birimlerde hasta hemşire oranının belirlenmesi. Ayrıca sağlık akademisi kurulabileceğini, alanda çalışan ve lisansüstü eğitim yapan kişilerin bilimsel çalışmalarda destekleneceğini belirtti. Bu toplantının sahadaki sorunların tahlili için somut adımların atılmasına vesile olmasını temenni eder, gelişmeler hakkında kamuoyunu ve meslektaşlarımızı bilgilendireceğimizi duyururuz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu