Yaşam

Her Taşın Altındalar: İsrail İstihbarat Teşkilatı Mossad’ın Casuslukta Zirveye Ulaşmasına Dair Filmler

Merhaba. İsrail’in milli istihbarat servisi Mossad ile ilgili birçok film sinemada gösterildi. Bu filmler genellikle siyasi gerilim, din, tarih ve kültürü konu alır ve gerçek olaylardan ilham alır. Bu içeriğimde Mossad ile aksiyon ve gerilim dolu filmleri listeledim. Doğal olarak biraz şakacı…

İyi seyirler.

23. Okyanusun 8’i (2018)

Film, New York’ta her yıl düzenlenen Met Gala’da imkansız bir soygun girişiminde bulunmak için tamamı kadınlardan oluşan bir ekip oluşturan Debbie Ocean’ın etrafında dönüyor.

Yönetmen: Gary Ross

Oyuncular: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway

22. Charlie Wilson’ın Savaşı (2007)

Teksaslı bir kongre üyesi olan Charlie Wilson’ın Afganistan’daki zımni uzlaşmalarına dayanan film, onun Sovyetler’le savaşlarında isyancılara yardım etme çabalarının bazı öngörülemeyen ve uzun vadeli sonuçlarına odaklanıyor.

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman

21. Dünya Savaşı Z (2013)

Eski Birleşmiş Milletler çalışanı Gerry Lane, orduları ve hükümetleri deviren ve insanlığı yok etmekle tehdit eden bir zombi salgınını durdurmak için dünyayı dolaşmak için zamana karşı yarışıyor.

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz

20. Sıfır Karanlık Otuz (2012)

Film, tarihin en büyük insan avı olarak bilinen 11 Eylül 2001 saldırılarından sorumlu tutulan El Kaide lideri Usame bin Ladin’in on yıllık takibini ve yakalanmasını konu alıyor.

Yönetmen: Kathryn Bigelow

Oyuncular: Jessica Chastain, Joel Edgerton, Chris Pratt

19. Operasyon Finali (2018)

1960 yılında İsrail casusları, Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann’ı yakalayıp adalete teslim etmek için bir operasyon düzenledi. Filmde Oscar ödüllü Ben Kingsley, gerçek bir Mossad casusu olan Peter Malkin’i canlandıran Oscar Isaac’ı canlandırıyor.

Yönetmen: Chris Weitz

Oyuncular: Oscar Isaac, Ben Kingsley, Melanie Laurent

18. Münih (2005)

Kara Eylül hareketi 1972 Olimpiyatlarında İsrailli sporcuları yakalayıp katlettikten sonra, o şanslı günün sorumlularını ortadan kaldırmak için beş adam seçilir.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Eric Bana, Daniel Craig, Marie-Josée Croze

17. Zohan’la Bulaşma (2008)

Mossad ajanı olan Zohan, komando eğitimi almış ve her türlü silahı kullanabilen bir askerdir. Ameliyattan ameliyata koşan Zohan, bir gün asıl arzusunun saç kesmek olduğunu anlar ve ölü taklidi yaparak New York’ta son bulur.

Yönetmen: Dennis Dugan

Oyuncular: Adam Sandler, John Turturro, Emmanuelle Chriqui

16. Amerikan Suikastçısı (2017)

Kız arkadaşı teröristler tarafından öldürüldükten sonra Mitch Rapp, eski ABD Donanması subayı Stan Hurley’nin rehberliğinde terörle mücadele dünyasına çekilir.

Yönetmen: Michael Cuesta

Oyuncular: Dylan O’Brien, Michael Keaton, Sanaa Lathan

15. Günün Soğuk Işığı (2012)

İspanya’da bir deniz yolculuğu sırasında ailesi kaçırılan genç bir Wall Street tüccarı, sorumlu kişilerle yüz yüze gelir. Bunlar, gizemli bir evrak çantasını kurtarmak isteyen istihbarat ajanları.

Yönetmen: Mabrouk El Mechri

Oyuncular: Henry Cavill, Bruce Willis, Sigourney Weaver

14. Kızıldeniz Dalış Tesisi (2019)

Binlerce Etiyopyalı mülteciyi bir inanç yerine kaçırmak için casuslar sahte bir otel açar. Gerçek olaylardan esinlenilen filmde Chris Evans’a Michael Kenneth Williams eşlik ediyor.

Yönetmen: Gideon Raff

Oyuncular: Mbulelo Grootboom, Sizo Mahlangu, Michael Kenneth Williams

13. Lansky (2021)

Yaşlı Meyer Lansky, yarım yüzyıldan fazla bir süredir milyonlarca doları zulaladığından şüphelenildiği için federaller tarafından soruşturuluyor. Emekli gangster, Ulusal Hata Sendikası’nın işvereni olarak hayatıyla ilgili anlatılmamış gerçeği de ortaya çıkarır.

Yönetmen: Eytan Rockaway

Oyuncular: Harvey Keitel, Sam Worthington, John Magaro

12. Kara Pazar (1977)

Film, 80.000 kişinin ve Amerika Birleşik Devletleri liderinin bulunduğu Wonder Bowl stadyumunun üzerinde uçan bir Goodyear hava gemisini havaya uçurmaya çalışan bir Kara Eylül terörist grubunun hikayesidir.

Yönetmen: John Frankenheimer

Oyuncular: Robert Shaw, Bruce Dern, Marthe Keller

11. Borç (2010)

1965’te üç Mossad casusu, kötü şöhretli bir Nazi savaş suçlusunu tutuklamak için Doğu Berlin’e gider. Otuz yıl sonra, casusların paylaştığı sırlar, onların peşini bırakmaz.

Yönetmen: John Madden

Oyuncular: Helen Mirren, Sam Worthington, Tom Wilkinson

10. Adil Oyun (2010)

CIA casusu Valerie Plame, Bush yönetimini eleştiren bir köşe yazarı makalesinin intikamı olarak kocasının kimliğinin hükümet tarafından sızdırıldığını keşfeder.

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Naomi Watts, Sean Penn, Sonya Davison

9. Melek (2018)

Ülkesi savaşa hazırlanırken, üst düzey bir Mısırlı yetkili olan Ashraf Marwan, İsrail ile temasa geçer ve yüksek riskli bir casusluk oyununa girişir.

Yönetmen: Ariel Vromen

Oyuncular: Toby Kebbell, Marwan Kenzari, Hannah Ware

8. Operatif (2019)

Kimliği açığa çıkan Mossad casusu Rachel, kendi hizmeti için bir risk haline gelir. Ancak işine çok uygun olduğu için son bir iş üzerinde çalışması istenir.

Yönetmen: Yuval Adler

Oyuncular: Diane Kruger, Martin Freeman, Cas Anvar

7. Odessa Dosyası (1974)

Yaşlı bir Yahudi adam intihar eder. Adamın günlüğüne sahip olan bir gazeteci, 2. Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampına komuta etmiş eski bir SS kaptanını bulma konusunda takıntılıdır.

Yönetmen: Ronald Neame

Oyuncular: Jon Voight, Maximilian Schell, Maria Schell

6. Güçlü Bir Kalp (2007)

Wall Street Journal muhabiri Daniel Pearl, Pakistan’da bir görevdeyken bir terör örgütü tarafından kaçırılır ve öldürülür. Gazetecinin eşi Mariane Pearl de bu ülkeye gitmeye karar verir. Film, yaşlı kadının Pakistan’da yaşadıklarını ve kocasının ölümünün ardındaki sır perdesini aralayarak tüm dünyayı etkisi altına almaya çalışmasını konu alıyor.

Yönetmen: Michael Winterbottom

Oyuncular: Angelina Jolie, Dan Futterman, Irrfan Khan

5. Yalanlar Labirenti (2014)

Dünya Savaşı’nın ardından Auschwitz’de hangi vahşetlerin yaşandığına dair dünyanın en ufak bir fikri yok. Naziler nerede ve kamplarda kimler öldü? Yıllar sonra genç savcı Johann bazı tesadüfi kanıtlar bulur ve kamptan kaçan tutsaklar ile kampta görev yapan Nazi subaylarını tek tek sorgulamaya başlar.

Yönetmen: Giulio Ricciarelli

Oyuncular: André Szymanski, Alexander Fehling, Friederike Becht

4. OSS 117: Rio’da Kayıp (2009)

Bir önceki filmde Mısır macerasını izlediğimiz Fransız İstihbarat Teşkilatı’nın en yetenekli casusu Hubert Bonisseur de La Bath, bu filmde istihbarat ajanlarının mahremiyetini korumak için mikro sinema satın almaya çalıştıkları Rio’daki rolüyle karşımıza çıkıyor. .

Yönetmen: Michel Hazanavicius

Oyuncular: Jean Dujardin, Louise Monot, Rüdiger Vogler

3. Şimdi Cennet (2005)

Film, Filistin’in Nablus kentinde yaşayan ve intihar bombacısı olarak Tel Aviv’e saldırmak isteyen iki çocukluk arkadaşı Said ve Khaled’i konu alıyor. Bombacı eğitimi almış gençler son yolculuklarına çıkarlar ama işler karışır.

Yönetmen: Hany Abu-Assad

Oyuncular: Kais Nashif, Ali Suliman, Lubna Azabal

2. Alman Doktor (2013)

Film, gerçek kimliğini bilmeden Josef Mengele ile birlikte yaşayan Arjantinli bir ailenin ve tüm zamanların en büyük suçlularından birine aşık olan bir kızın gerçek hikayesini anlatıyor.

Yönetmen: Lucia Puenzo

Oyuncular: Alex Brendemühl, Diego Peretti, Guillermo Pfening

1. İnsanlara Karşı Fritz Bauer (2015)

Nazi yarbay Adolf Eichmann’ın nerede olduğuna dair istihbarat alan Alman-Yahudi savcı Fritz Bauer, operasyonunu engellemek isteyen Alman yetkililer ile Mossad arasında dikkatli bir şekilde yürümek zorundadır.

Yönetmen: Lars Kraume

Oyuncular: Burghart Klaussner, Ronald Zehrfeld, Lilith Stangenberg

Her taşın altından çıkmakla meşgul olan Mossad’ı konu alan bu sinemalardan hangilerini izlediniz? Yorumlarını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu