Haber

İran ve Mısır ilişkileri düzeltmek için ortak bir komite kuracak

İran ve Mısır’ın 40 yılı aşkın süredir çoğunlukla maslahatgüzarlar düzeyinde sürdürülen ilişkileri yeniden tesis edecek ortak bir komite kurulması konusunda ön anlaşmaya vardığı iddia ediliyor.

Suudi Arabistan’ın “Al Arabiya” televizyon kanalında yayınlanan habere göre, İran ve Mısır çıkarlarını yeniden tesis etmek için ortak bir komite kurma konusunda anlaştılar.

Haberde daha fazla bilgi verilmezken, bahisle ilgili her iki taraftan da resmi bir açıklama gelmedi.

İran-Mısır ilişkileri

İran ve Mısır arasındaki diplomatik bağlar, Kahire’nin İran’ın devrik Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’ye sığınma hakkı vermesi ve İsrail ile Camp David Barış Anlaşması’nı imzalaması üzerine 1979’da koptu.

O zamandan beri, iki ülke arasındaki ilişkiler genel olarak düşük seviyede kaldı.

İran ile Mısır arasında arabuluculuk yapan Umman Sultanı Heytham bin Tarık, Mayıs ayında kısa aralıklarla Kahire ve Tahran’ı ziyaret etti.

İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, 29 Mayıs’ta yaptığı bir konuşmada Tahran ile Kahire arasındaki ilişkilerin normalleşmesini memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.

Ardından Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanlığı’na, 40 yılı aşkın süredir çoğunlukla maslahatgüzar düzeyinde tutulan Mısır ile ilişkileri geliştirme talimatı verdi.

guzelyurthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu