Ekonomi

Kazanç çağrısı: Instructure 1. çeyrekte güçlü büyüme bildirdi, FY24 görünümünü yükseltti

Önde gelen bir hizmet olarak yazılım (SaaS) şirketi olan Instructure (INST), ilk çeyrek gelirlerinin bir önceki yıla göre %20,7 artarak 155,5 milyon dolara ulaşmasıyla 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaptığını bildirdi. Şirketin toplam gelirlerinin %93’ünü oluşturan abonelik ve destek gelirleri de %22,1 gibi önemli bir artış gösterdi.

Düzeltilmiş FAVÖK ise %34,6 oranında artarak 64,9 milyon dolara ulaştı. Bu sonuçlarla Instructure, daha önce yayınladığı beklentileri aştı ve 2024 mali yılı için görünümünü yukarı doğru revize etti. CEO Steve Daly, şirketin 2028 yılına kadar 1 milyar dolar gelirli bir şirket olma taahhüdünü vurguladı ve ekosisteminin yaşam boyu öğrenmeyi desteklemedeki başarısının altını çizdi.

Önemli Çıkarımlar

 • Instructure’ın ilk çeyrek geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,7 artarak 155,5 milyon dolara yükseldi.
 • Abonelik ve destek gelirleri %22,1 artışla 144,7 milyon dolara ulaştı.
 • Düzeltilmiş FAVÖK %34,6 artışla 64,9 milyon dolara ulaşırken marj %41,8 oldu.
 • Şirket, 2024 mali yılı gelir görünümünü 656,5 milyon ila 666,5 milyon dolar aralığında revize etti.
 • Instructure, platform tekliflerinin genişletilmesine ve müşteri kazanımlarına odaklanarak 2028 yılına kadar 1 milyar dolar gelire ulaşmayı hedefliyor.

Şirket Görünümü

 • Instructure, 2024 yılının tamamı için gelir beklentisini 656,5 milyon dolar ile 666,5 milyon dolar arasına yükseltti.
 • Tüm yıl için düzeltilmiş FAVÖK beklentileri ise 271 milyon ila 274 milyon dolar olarak belirlendi.
 • İkinci çeyrek gelirinin 166,5 milyon ila 167,5 milyon dolar aralığında, düzeltilmiş FAVÖK’ün ise 67,5 milyon ila 68,5 milyon dolar arasında gerçekleşmesi bekleniyor.
 • Şirket orta vadeli organik yıllık yinelenen gelir büyüme hedefini %9 ila %11 olarak koruyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Şirket, yüksek öğrenim sektöründe uzayan satış döngüleri yaşıyor.
 • Ana satış sezonu 2. ve 3. çeyreklerde başladığından, 1. çeyrek Instructure için belirleyici bir çeyrek değildir.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Instructure, üç aylık dönem için öngörülen tüm ölçütleri aşarak güçlü finansal sonuçlar bildirdi.
 • Şirketin brüt kar marjı profili, %79’luk GAAP dışı brüt kar marjı ile güçlü kalmaya devam ediyor.
 • GAAP dışı faaliyet geliri ve düzeltilmiş FAVÖK yıldan yıla önemli bir büyüme göstererek faaliyet kaldıracı artmaya devam ediyor.
 • Şirketin yakın zamanda satın aldığı Parchment iyi performans gösteriyor ve pozitif çekişe katkıda bulunuyor.

Eksiklikler

 • Kazanç çağrısında herhangi bir spesifik eksiklik bildirilmemiştir.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Instructure CEO’su, satış ve müşteri deneyimi ekipleri arasındaki işbirliğinin öneminden bahsetti ve olumlu boru hattı yapısına olan güvenini dile getirdi.
 • Yılın ikinci yarısında program harcamalarına ve teknoloji altyapısına yatırım yapılması planlanıyor.
 • Şirket ürün uyumu üzerinde çalışıyor ve geleneksel olmayan fırsatlar için özel bir satış ekibine sahip.
 • Manchester Üniversitesi zaferi, Instructure’ın uluslararası stratejisini doğrulayan önemli bir zaferdir.

Instructure’ın ilk çeyrek performansı, abonelik ve destek gelirlerinin yükseliş trendini yönlendirdiği sağlam bir büyüme yörüngesindeki bir şirketi yansıtıyor. Şirketin Parchment’in entegrasyonu ve geleneksel olmayan öğrenicilere odaklanma gibi stratejik girişimleri, başarının devamı için zemin hazırlıyor. Instructure, güçlü bir boru hattı ve stratejik anlaşmalarla en iyi satış sezonuna girerken, hissedarlarına değer sunmaya ve 2028 yılına kadar iddialı gelir hedefine ulaşmaya kararlıdır.

InvestingPro Insights

Instructure’ın (INST) etkileyici ilk çeyrek performansının ardından, InvestingPro verileri ve ipuçları şirketin finansal sağlığına ve piyasa konumuna daha derin bir bakış sağlıyor. InvestingPro’ya göre, Instructure’ın piyasa değeri 2,93 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu da piyasanın kazanç açıklaması sonrası şirkete verdiği değeri yansıtıyor. Rapor edilen olumlu gelir artışına rağmen, Instructure şu anda -85,57’lik negatif bir F/K oranına sahip ve bu da 2024’ün ilk çeyreği itibariyle son on iki aya göre kârlı olmadığını gösteriyor. Bu durum, aynı dönem için -128,65’lik düzeltilmiş F/K oranıyla daha da vurgulanmaktadır ki bu da şirketin kazançlarının sürdürülebilirliği konusunda endişelere yol açabilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bununla birlikte, şirketin brüt kâr marjı %65,56 ile güçlü kalmaya devam ederek temel operasyonel düzeyde kârlılığı sürdürme kabiliyetini ortaya koymaktadır. Ayrıca, son on iki aydaki %13,5’lik gelir artışı ve 2024’ün ilk çeyreğindeki %20,65’lik etkileyici çeyreklik gelir artışı, CEO’nun büyüme vizyonuyla uyumlu olarak şirketin güçlü üst düzey büyümesinin altını çiziyor.

InvestingPro İpuçları, Instructure’ın bu yıl net gelirini artırması beklenirken, 10 analistin önümüzdeki dönem için kazançlarını aşağı yönlü revize ettiğine dikkat çekiyor. Bu durum, yatırımcıların Instructure’ın bu düzeltilmiş beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını ölçmek için gelecekteki kazanç raporlarını takip etmeleri gerektiğini gösteriyor. Buna ek olarak, Instructure orta düzeyde bir borçla çalışmaktadır ve bu da şirketin finansal direncini değerlendiren yatırımcılar için önemli bir husustur.

InvestingPro, Instructure’ın finansallarını ve piyasa performansını daha derinlemesine incelemek isteyenler için, şirketin beklentilerine ilişkin kapsamlı bir analiz sağlayan toplam 12 InvestingPro İpucu ile ek bilgiler sunuyor. İlgilenen okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak bu ipuçlarının kilidini açabilir ve yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirimden faydalanabilirler.

Instructure’ın gidişatı, SaaS sektöründeki geleceğini güvence altına almak için stratejik hamleler yapan bir şirketin göstergesidir. Gözünü 1 milyar dolarlık gelir hedefine diken InvestingPro verilerinden ve ipuçlarından elde edilen bilgiler, portföylerinde Instructure’ın potansiyelini değerlendiren yatırımcılar için değerli bir bağlam sunuyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ergeneajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu