Haber

KKTC Dışişleri Bakanı: Rusya’nın temsilciliğinin olması KKTC’yi tanıdığı anlamına gelmiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rusya’nın konsolosluk hizmeti vermek üzere açmayı planladığı temsilcilik ofisi hakkında, “Söz konusu ofisin kurulması, Rusya’nın KKTC’yi tanıdığı şeklinde yorumlanmamalıdır. ” söz konusu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rusya’nın yakın gelecekte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) konsolosluk hizmeti vermek üzere açmayı planladığı temsilcilik hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Ertuğruloğlu, “Rusya, KKTC’de yaşayan vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermek üzere ülkemizde büro açma konusundaki düşüncelerini ilgili makamlarımızla paylaştı. Bu kapsamda Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği yetkilileri ile görüşmeler yapılıyor. Dışişleri Bakanlığımızla bir süre görüştük. Süreç devam ediyor.” söz konusu. KKTC’de başka ülkelerde de benzer ofislerin olduğunu ve bu ofislerin yıllardır faaliyet gösterdiğini belirten Ertuğruloğlu, “Söz konusu ofisin kurulması Rusya Federasyonu’nun KKTC’yi tanıdığı şeklinde yorumlanmamalıdır.” söz konusu.

Rusya KKTC ile temasa geçti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise Rusya’nın temsilcilik açılması konusunda KKTC ile temasa geçtiğini belirterek, “Rusya’nın burada vatandaşlarına hizmet için attığı bu adım, KKTC’nin tanınması anlamına gelmese de varlığının olduğunu göstermektedir.” kabul edilebilir.” dedi. – LEFKOŞA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu