Haber

Shenzhou-14 Astronotları Dünyaya Döndüklerinden Beri İlk Kez Basınla Buluştu

Çin’in Shenzhou-14 mürettebatlı görevindeki üç astronot, Aralık ayında Dünya’ya döndüklerinden bu yana ilk kez Cuma günü basınla bir araya geldi. (Fotoğraf: Guo Zhongzheng/Xinhua)

PEKİN, 18 Şubat (Xinhua) — Çin’in Shenzhou-14 mürettebatlı görevindeki üç astronot, Aralık ayında Dünya’ya döndüklerinden bu yana ilk kez Cuma günü basınla bir araya geldi.

Çin’in başkenti Pekin’deki Astronot Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına göre, astronotlar karantina ve iyileşme aşamalarını tamamlayarak gözlem aşamasını geçtiler.

Şu anda, mürettebat fiziksel ve zihinsel olarak formda. Mürettebatın ölçekleri görevden önceki dönemle aynı seviyede ve kas güçlerini, dayanıklılıklarını ve kardiyo fonksiyonlarını daha da yeterli bir şekilde geri kazandılar.

Mürettebat, sağlık değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra normal eğitimlerine devam edecek.

5 Haziran 2022’de fırlatılan Shenzhou-14 uzay aracı ile Chen Dong, Liu Yang ve Cai Xuzhe, Çin’in uzay istasyonunun çekirdek modülü olan Tianhe’ye gönderildi.

Altı aylık görevleri sırasında mürettebat, uzay istasyonunun T şeklindeki yapısının montajını ve inşasını tamamlamak, yer kontrolüyle işbirliği yapmak, üç araç dışı etkinlik gerçekleştirmek ve canlı bir çevrimiçi bilim dersi vermek için birden fazla görevi tamamladı.

Görev komutanı Chen Dong, yörüngede 200 günden fazla yaşayan ilk Çinli astronot oldu. Chen, zamanında ve etkili zemin takviyesinin, grubun görevi başarıyla tamamlaması için güçlü bir temel olduğunu söyledi.

Liu Yang, Çin’in ilk kadın astronotudur. Liu, uzaya ilk seyahat ettiği 10 yıl öncesine kıyasla Çin’in havacılık bilimi ve teknolojisi segmentindeki muazzam ilerlemeye tanık olmaktan çok heyecan duyduğunu söyledi. Liu, uzay istasyonunun temel konfigürasyonunun oluşumuna tanık olmaktan onur duyduğunu da söyledi.

Uzayda geçirdiği 183 günü düşünen Liu, kozmosun güzelliğini, uzay istasyonunda Shenzhou-15 ekibiyle tanışmasını, kocasının ona yazdığı kartları ve uzaydayken çocuklarının onun için söylediği müziği asla unutmayacağını söyledi. doğum gününü kutluyor.

12 yıllık eğitim ve bekleyişin ardından uzaya seyahat etme hayali gerçeğe dönüşen Cai Xuzhe, “Ülkemle gurur duyuyorum” dedi. “Şimdi tek yapmam gereken, bu görevdeki deneyimimi özetlemek ve en güçlü halimle takip eğitimine girmek. Uzaya dönmeyi dört gözle bekliyorum.” “

duragan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu