Teknoloji

Yapay zeka yardımıyla istenmeyen sesleri filtreleyebilen kulaklık geliştirildi

Gelişen teknolojiyle birlikte günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız cihazlardaki yenilikler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunlardan biri de kulaklık. gürültü engelleme özelliği . Gürültü önleyici kulaklıklar, şeffaflık modlarıyla uzun bir yol kat ederek kullanıcıların bir şey dinlerken bile gerçek dünyadaki sesleri duymasını mümkün kılıyor. Ancak bu özellik hangi sesleri duymak istediğinizi filtreleyemediği için bazen çok kullanışlı olmayabilir. Şimdi araştırmacılar hangi sesleri duymak istediğinizi belirlemenizi sağlar.yapay zeka tabanlı bir kulaklık geliştirdi.

Araştırmacılar yeni kulaklıkların olduğunu söylüyor anlamsal işitme “” adını verdikleri bir sistemi kullanıyor; Bu sistem, kulaklıkların yakalanan sesi bağlı akıllı telefona aktarmasını ve kullanıcının geçmesine izin vermek istemediği ortam seslerini iptal etmesini sağlıyor.

Hem sesli komutlarla hem de akıllı telefon uygulamasıyla çalışabilen sistem, kullanıcıya filtrelerden geçirmek istediği 20 farklı ses sınıfı arasından seçim yapma olanağı sağlıyor. Bu sınıflarda sirenler, bebek ağlamaları, konuşmalar, elektrikli süpürgeler ve hatta kuş cıvıltıları gibi sesler yer alıyor. Sistemi ayrıntılı olarak gösteren bir görsel de yayınlandı.

Araştırmacılar, kulaklıkların ticarileştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planladıklarını ancak sıradan kullanıcıların da bundan faydalanabileceğini söylüyor.

Ekip, kulaklıkları çeşitli ortamlarda test etti ve anlamsal işitme sisteminin iyi çalıştığını buldu; 22 katılımcı, hedef sesi orijinal kayda kıyasla yüksek kalitede derecelendirdi. Bazı durumlarda sistem, müzik sesi ile insan konuşması arasında ayrım yapmakta zorluk çekiyordu; ancak araştırmacılar, daha fazla gerçek dünya verisinin bu sorunların çözümüne ve sonuçların iyileştirilmesine yardımcı olacağını umuyor.

haberakdagmadeni.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu